X
تبلیغات
رایتل

نئو-آبان94 و شهریور95

علی راد پنج‌شنبه 4 شهریور‌ماه سال 1395 @ 21:33 چاپ


شاخص هاروان آزردگیبرون گراییگشودگیموافق بودنبا وجدان بودن
آبان94بالابالابسیار بالابسیار بالابسیار پایین
اول شهریور95بالابسیار بالابالابسیار بالابسیار پایین

بر اساس ازمون نئو بود

توضیخات خودم(اگه  تابحال نئو نزدین یا با مفهوم شاخص ها اشنا نیستن ابتدا شاخص ها رو بخونید):

بالا بودن شاخص روان آرزدگی ام بخاطر خشم زیادم هستش نه غم و احساس گناه(احساس گناه در من تقریبا صفر هست) و..

مرداد منو بهم میریزه. این چند سال اخیر که اینگونه بوده هست. شاید بهتر بود ازمون رو خزان تکرار میکردم.

انتظار داشتم  میزان روان آزدگی ام  کمتر بشه ولی نشد و اینجاست که میگن امتحان و ازمون عیار ادمو مشخص میکنه. خشم ها و افرادی که خشمگینم میکنن هنوز هستن ولی مدت زیادی هست که کمتر خشممو بروز میدم  و کمتر جر و بحث می کنم و بیشتر تو خودم میریزم مخصوصا بخاطره گلاره و پدرم.. تو خود ریختن لزوما روان ازردگی رو کمتر نمیکنه.. دقت کنید همه ی ماها خشم میگیریم از چیزی که باعث خشم بشه وگرنه عادی نیستم. نوع برخورد با خشم مهم هست(تو خود ریختن/ یه چک نثار طرف کردن/ارجاع دادن به خدا ووو)

دقیقا حدس میزدم برون گرایی بزنه بالا. خودمو رها کردم مخصوصا تیر و مرداد امسال. بیشتر تو جمع بودن و پارتی رفتن..

گشودگی اومد پایین چون میزان خوندن کتاب (مخصوصا فلسفی که پول نمیشن!) اومد پایین و کمتر فکر کردن در تنهایی..


شاخص های آزمون:

1. روان آزردگی (بی ثباتی هیجانی یا عصبیت) (Neuroticism): داشتن احساسات منفی همچون ترس، غم، برانگیختگی، خشم، احساس گناه، احساس کلافگی دائمی و فراگیر مینای این شاخص را تشکیل می دهد. از آنحایی که هیجان مخرب در سازگاری فرد و محیط تاثیر دارند، در زن و مردی که دارای نمره ی بالاتری در این شاخص باشند، احتمال بیشتری وجود دارد که دارای باورهای غیرمنطقی باشند، قدرت کمتری در کنترل تکانه ها داشته باشد و درجه های انطیاق ضعیف تری با دیگران و شرایط فشار روانی را نشان دهد. ولی افرادی که در این شاخص نمره پایینی دارند از نظر عاطفی افراد با ثباتی به شمار می روند. این افراد معمولا آرام، دارای خلقی یکنواخت و راحت بوده و به آسانی می توانند بدون برآشفتگی و مشکل رفتاری با موقعیت های بغرنج و فشار روانی رو به رو شوند.

2. برون گرایی (Extraversion): اقرادی که در این مقیاش نمره بالایی می گیرند اجتماعی، قاطع، فعال، حراف، اهل گفتگو و دوستدار دیگران هستند. به شرکت در اجتماعات و مهمانی ها علاقه داشته و هیجان و تحرک را دوست دارند و برآنند که به موفقیت در آینده امیدوار باشند. بازاریاب های موفق نمونه ای از این افراد هستند. در مقابل افرادی که نمره پایینی دارند درون گرا به حساب می آیند و در افرادی محافظه کار، تکرو و کنحکاو هستند. ترجیح می دهند تنها باشند و این نشانه اضطراب اجتماعی در آنها نیست.

3. گشودگی (باز بودن) (Openness to experience): افرادی که نمره بالا در این شاخص دارند انسانهایی هستند که در باروری تجربه های درونی و دنیای پبرامون کنجکاو بوده و زندگی سرشار از تجربه دارند. این افراد طالب لذت بردن از نظریه های جدید و ارزشهای غیرمتعارف هستند و در مقایسه با افراد بسته احساسات مثبت و منفی فراوانی دارند. این افراد معمولا افراد خلاقی هستند و تفکر واگرا دارند. اما افراد بسته در رفتار متعارف و در ظاهر ملاحظه کار هستند و پاسخ های هیجانی آنها نسیتا آرام و نهفته است.

4. موافق بودن (Agreeableness): این شاخص بر گرایشهای ارتباط بین فردی تاکید دارد. فرد موافق نوعدوست است و با دیگران احساس همدردی می کند و مشتاق به کمک به آنان است و اعتقاد دارد که دیگران تیز با او همین رابطه را دارند. در مقایسه فرد ناموافق خودمحور، به قصد و نیت دیگران مظنون است و بیشتر اهل رقابت است تا همکاری. افراد موافق محبوبتر از افراد مخالف هستند.

5. با وجدان بودن (Conscientiousness): دو ویژگی عمده توانایی کنترل تکانه ها و تمابلات و به کارگیری طرح و برنامه در رفتار، برای رسیدن به اهداف مورد بررسی در این شاحص قرار می گیرد. فرد دارای نمره بالا در این شاخص دارای هدف ها و خواسته های قوی و از پیش تعیین شده است. این افراد دقیق، قابل اعتماد و وقت شناس هستند. افراد دارای نمره پایین دقت کافی برای انجام امور ندارند و در جهت رسبدن به اهداف چندان مصر و پیگیر نیستند. نیاز به لذت طلبی و علاقمندی به امور جنسی در افراد نمره پایین بیشتر از افرادی است که نمره های بالا کسب می کنند.


دیدگاه های این نوشته : 0
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.