X
تبلیغات
رایتل

پرنده ی خیال1

علی راد جمعه 30 آبان‌ماه سال 1393 @ 20:53 چاپ

یه پیام خصوصی بود من باب مشاوره کنکور ارشد و مشکلشون به نظرم قوه ی وهم بود از سه قوه ی شهوت غضب و وهم.پاسخ خصوصی داده شد.

سومین مورد بود و هر سه کنکور ارشد نبود. لذا تصمیم گرفتم در مورد پرنده ی سرکش خیال به عنوان یکی از دزدان مدیریت زمان، سارقان مدیریت زمان بنویسم. نمیدونم کلا چند پست میشه ولی قطعا با ارائه چند پست نمیشه این بحث رو جمع کرد ولی یاد بگیرم که با کمتر از 100 هم کنار بیایم اشتی کنیم با 90 و 80 و حتی پایین تر. فعلا پارت اول:

کلا سه تا قوه داریم که عبارتن از یک غضب و دو شهوت و سومی که مانور ما خواهد بود قوه ی وهم و خیال هست. من ایشالا بعدا منابع مربوطه رو بنویسم ولی بگم که این موضوع فقط تو منابع دینی مسلمانان نیست اگه امام خمینی ره تو چهل حدیثش اشاره کرده اونور افلاطون هم تو فلان جا اشاره کرد ایشالا وقت بشه و رجوع کنم به منابع و مطالب جذاب خدمتتون ارائه بدم. اول یه دیوار بکشیم بین فکر گناه و فکر جنسی و.. با بحث وهم و خیال. پس کاری با فکر گناه نداریم و اشتباه نکنیم. اینجا بحث ما مدیریت زمان هست یکی از دزدان وقت و زمان. بحث ما فراتر از مدیریت زمانی است که تو کتابهای مزخرف و سبک ریخته و بهتره بگم بحث ما در مورد مادر مدیریت زمان یا مدیریت ذهن هست. سریع چند تا مثال بزنم تا حساب کار بیشتر دستمون بیاد:

دوتا پیام خصوصی داشتیم در مورد قانون چهارم ترمودینامیک! خب من چیزی در این مورد نشنیدم. اینکه با برنامه و اصولی بخوایم یه کشف انچنانی انجام بدیم خوب نیست من اگه پیشنهاد دادم که کتاب"چگونه می توانید دکترا بگیرید؟"رو بخونید همین بود. به کسی نگین ولی من وقتی حدودا 17 ساله ام بود فک میکردم دکتری گرفتن یعنی یه کشفی مث نسبیت اینشتین! پس همیشه خوب نیست که در قالب خاصی نگنجیم و تکالیف و پروژه ها رو انجام بدیم هم کلیه.. خیلی از این کشفیات بدون هیچ برنامه ی ذهنی خاصی رخ داده. طرف در مورد موتور دیزل تحقیق میکرده و در مسیر تحقیقاتش فهمید با فلان روش میشه شناوری ساخت که حریف ناوهای غول پیکر امریکایی بشه. مثال بود فقط.. پس خنده داره طرف 90 درصد زمانشو بذاره برا قانون چهارم ترمو منتها هنوز درک درستی از قانون صفرم ترمو نداشته باشه و وقت هم هدر میره.. ولی قبوله سخته بعضا کنار اومدن با پرنده ی خیال و توهم جایزه ی نوبل و..

مثال بعدی توهم حضرت یونس ع بود که فکر نمیکرد خدا بهش تشر بزنه. البت این زیاد در مورد مدیریت زمان نبود. میخوام اشاره کنم که چقد ما زیاد شنیدم در مورد افراط و تفریط در دو قوه ی غضب و شهوت و از اون طرف چقد کم شنیدیم در مورد  قوه ی وهم! اتفاقا همش چیزایی خوبی شنیدیدم در موردش. تجسم برا نقاسی توهم و خلاقیت برا ایده پردازی. تخیل برا نوشتن فیلم نامه و.. البت پرنده ی خیال 2 بیشتر بهش می پردازم حداقل یه بهانه ای بشه که برم سراغ مطالعات جدید..

مثال بعدی دینامیک . طرف 4 تا تمرین مریام حل میکنه و فکر میکنه به درجه ی اجتهاد رسیده و نیم ساعت دور اتاق میچرخه.. بشین تست بزن اصلن چقد این باکس لعنتی رو میخونی؟! ملت دارن چپ و راست تست ریاضی و سیالات می زنن. عقب می افتیا.. ها همینه دزد زمان

مثال بعدی توهمات در مورد علی راد هستش. اره این پسره اونجا اونطوری گفته و.. پس از من خوشش اومده و منو میخواد.. توهماتی که تو خونه میزنه و از دست رفتن زمان و تمرکز جای خود. از اون طرف به محض اینکه علی راد ازدواج کنه افسرده هم میشه. خب مقصر خودت هستی که پرنده ی خیالتو خیلی ازاد گذاشتی. اگه علی راد از اون حرفا قصدی داشت  که خدا هست و نیازی نیست برا یه مریضی مث علی راد بال بال بزنی.. اگه علی راد از اون حرفا قصدی نداشت بازم خدا هست.

......

پاورقی:

تفسیر نمونه اشاره کرده:

"((زخرف )) در اصل به معنى هر گونه زینت و تجمل تواءم با نقش و نگار است ، و از آنجا که یکى از مهمترین وسائل زینت طلا است به آنهم زخرف گفته شده است ، و اینکه به سخنان بیهوده ((مزخرف )) مى گویند به خاطر زرق و برقى است که به آن مى دهند."

تفسیر مجمع البیان اشاره کرده:

"«زخرف»: به مفهوم اوج زیبایى و آراستگى و طراوتِ چیزى آمده است؛ و به همین تناسب هم طلا را «زخرف» گفته‏اند؛ و نیز به زیور و زینت و نقاشى‏ها و تصویرنگارى‏ها نیز به همین تناسب است که «زخرف» مى‏گویند.

.. به باور «حسن» منظور از «زخرفاً»، نقش و نگار و زرق و برق بسیار زندگى است؛ امّا از دیدگاهع «ابن زید» به فرش و وسایل خانه «زخرف» گفته مى‏شود."

پس میشه نتیجه گرفت حرفهایی که ظاهرا زیبان منتها مغز ندارن مزخرفن. یه سری از خانوما هم هستن که تا ارنج طلا دارن ولی سست مغزن اونا هم به نظرم مشمول تفسیر میشن

...........

هنوز مونده کامل ریشه یابی بشه. منتها برا پارت اول کافیه. ریشه یابی و مثال و راه حل ها پارت های بعدی

 اگه براتون مفید واقع شد التماس دعا


دیدگاه های این نوشته : 0
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.