X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

نیروگاههای اتمی

فرشته دوشنبه 6 مرداد‌ماه سال 1393 @ 11:51 چاپ

شکل عمومی تولید انرژی الکتریکی در نیروگاههای اتمی همانند نیروگاههای بخاری است با این تفاوت که منبع تولید گرما سوخت فسیلی نمی باشد و انرژی مورد نیاز جهت تولید بخار برای گرداندن توربین ، از فعل و انفعالات اتمی در راکتور بدست می آید.
معمولاً انرژی حاصل از فعل و انفعالات اتمی در راکتور به یک سیال منتقل می گردد که این سیال می تواند بطور مستقیم به طرف توربین هدایت گردد و یا با عبور از مبدل گرما ، سیال دیگری را گرم نموده و نهایتاً آب لازم را به بخار تبدیل کرده و آنرا به توربین هدایت کند.
در راکتور های اتمی اولیه ، سیال منتقل کننده اولیه آب بوده که مستقیماٌ پس از تبدیل شدن به بخار بطرف توربین هدایت می شد اما در تکنولوژی امروزی برای ایجاد امکان کنترل بیشتر روی فعل وانفعالات اتمی و کاهش خطرات ناشی از فعل و انفعالات ، سیال واسطی بصورت مدار بسته حرارت تولیده شده در راکتور را در مبدل حرارتی جداگانه ای به آب منتقل نموده و آنرا به بخار تیدیل می نماید.


فعل و انفعالات اتمی به دو صورت انجام می پذیرد:
الف ) شکافت یا شکست اتمی :
در این روش عناصر سنگین از طریق فعل وانفعالات اتمی به عناصر سبک تبدیل شده و انرژی آزاد می نمایند. در این حالت عناصر سنگین با از دست دادن نوترون و کاهش وزن به آزاد سازی انرژی درونی خود می پردازند.
در راکتورهای نیروگاههای اتمی موجود، از این فرایند استفاده می شود.
ب ) جوش یا گداخت اتمی :
در این روش عناصر سبک با جذب نوترن به عناصر سنگین تر تیدیل می شوند و همزمان با از دست دادن بخش جزئی از وزن خود ، قسمتی از انرژی درونی خود را آزاد می کنند.

شکل زیر شماتیک کلی نیروگاههای هسته ای را نشان می دهد.


دیدگاه های این نوشته : 2
دوشنبه 6 مرداد‌ماه سال 1393 , ساعت : 12:16
سپاااس:)
امتیاز: 0 0
پاسخ:
مخلصیم
دوشنبه 6 مرداد‌ماه سال 1393 , ساعت : 17:50
عالی
امتیاز: 0 0
پاسخ:
مرسیییی
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.