X
تبلیغات
زولا

نیروگاههای سیکل ترکیبی

فرشته شنبه 4 مرداد‌ماه سال 1393 @ 08:54 چاپ

در توربین گاز جهت کنترل درجه حرارت در اتاق احتراق ضروری است که احتراق با هوای بسیار زیاد صورت پذیرد .دود خروجی از اگزوز توربین گاز ، علاوه بر اینکه دارای درجه حرارت بالایی است ، اکسیژن کافی نیز جهت احتراق دارد ولی در نیروگاههای سیکل ترکیبی از انرژی گاز خروجی از اگزوز به روش های مختلفی جهت تولید بخار استفاده می شود که در بخش های آتی به آن اشاره خواهیم کرد .

شکل زیر شماتیک کلی نیروگاههای سیکل ترکیبی را نشان می دهد.

بر اساس نحوه استفاده از گاز خروجی ، نیروگاههای سیکل ترکیبی به سه دسته تقسیم بندی می شوند .

1- نیروگاههای سیکل ترکیبی بدون مشعل
در این نوع ، دود خروجی از اگزوز توربین گاز که حجم بالا و دمای زیادی ( دمای گاز خروجی در بار اسمی در حدود 500 درجه سانتی گراد است ) دارد به بویلری هدایت می شود و به جای مشعل و سوخت در واحدهای بخاری ، جهت تولید حرارت به کار می رود. بخار تولید شده نیز توربین بخار را به چرخش در می آورد. این امر باعث بالا رفتن راندمان مجموعه نیروگاهی می گردد ، ضمن آنکه هزینه های سرمایه گذاری به ازای هر کیلو وات تا حد قابل ملاحظه ای کاهش پیدا می کند . این مجموعه برای تولید برق پایه استفاده می شود و کارآیی آن در صورتی که فقط برای تولید برق به کار رود تا 50 درصد هم بالا می رود .
در مناطق سردسیر با بکارگیری توربین بخار با فشار خروجی زیاد (Back pressure) به جای کندانسور و برج خنک کن در تامین آب گرم و بخار مصرفی گرمایش مناطق شهری و صنعتی نیز استفاده می شود که در این صورت راندمان تا 80 درصد هم افزایش می یابد.
 


2- نیروگاههای سیکل ترکیبی با سوخت اضافی ( مشعل )
در نیروگاههای سیکل ترکیبی بدون مشعل ، کارکرد بخش بخار وابستگی کامل به کارکرد توربین گاز دارد . در مواردی که نیاز به کارکرد دائمی بخش بخار وجود دارد با تعبیه مشعل در بویلر ، به گونه ای که در صورت توقف بخش گاز کارکرد قسمت بخار با اشکال مواجه نگردد ، عملکرد مستقل این دو بخش تامین می شود و بدین ترتیب ، این نوع نیروگاههای سیکل ترکیبی شکل گرفته اند .
این نوع سیکل ترکیبی عموماٌ به منظور بالا بردن قدرت و جلوگیری از نوسانات قدرت توربین بخار با تغییر بار توربین گاز به کار گرفته می شود. امکان کارکرد واحد بخار در نقطه کار مناسب تر با تعبیه مشعل ساده ، به کارگیری سوخت مناسب و استفاده از گاز داغ خروجی توربین گاز به عنوان هوای دم عملی است. قدرت واحد گاز و واحد بخار در حداکثر بار سیستم مساوی است . راندمان این نوع سیکل ترکیبی از واحد بخاری ساده بیشتر و از سیکل ترکیبی بدون مشعل کمتر می باشد . این نوع واحد ها غالباً در مواردی که علاوه بر تامین انرژی الکتریکی ، تامین آب مصرفی و یا بخار مورد نیاز واحدهای صنعتی نیز مد نظر باشد ، به کار می رود .
 


3- نیروگاههای سیکل ترکیبی جهت تامین هوای دم کوره بویلر
این نوع سیکل ترکیبی مشابهت زیادی با توربین بخار معمولی دارد با این تفاوت که در نیروگاه بخاری ساده از سیستم پیش گرم کن هوا و فن تامین کننده هوای دم که خود مصرف کننده انرژی است استفاده می گردد . لیکن در این گونه سیکل ترکیبی،سیستم گرمایش و فن دمنده هوای احتراق کوره را توربین گاز بر عهده گرفته است . بدین ترتیب راندمان واحد بخاری ساده با جانشین کردن سیستم تامین هوای دم با توربین گاز ، بطور نسبس بهبود می یابد .
معمولاٍ این نوع سیکل ترکیبی در نیروگاههای بخاری بزرگ که سوخت آن ذغال سنگ و یا مازوت می باشد ، به کار می رود . قدرت تولیدی توربین گاز در این نوع سیکل حداکثر 20 درصد قدرت تولید کل نیروگاه است .


دیدگاه های این نوشته : 5
شنبه 4 مرداد‌ماه سال 1393 , ساعت : 12:49
سلاام:)
اینجا رفتم بازدید!
مرسی از اطلاعات خوبت خانووم:)
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلااام، به به سایه خانوم ، نبودی چند وقت؟ چه خوب ، پس با نیروگاه آشنا هستی . خیلی هم عالی . مرسی از لطفت
یکشنبه 5 مرداد‌ماه سال 1393 , ساعت : 04:13
از علی به سایه:
در جریان باش که دوره ی قهر به پایان رسیده
امتیاز: 0 0
پاسخ:
از فرشته به سایه : آشتی بدون گل و هدیه قبول نکن
یکشنبه 5 مرداد‌ماه سال 1393 , ساعت : 08:24
هستیم زیر سایه شما:)
بله!درسشو پاس کردم بازدید هم رفتم :) خیلی هم دوسش داارم
امتیاز: 0 0
پاسخ:
پس دیگه تمومه، بیا همکار خودم شو
یکشنبه 5 مرداد‌ماه سال 1393 , ساعت : 14:22
از علی به فرشته:
دخترها خودشون گلن و نیازی به گل ندارن.. هدیه منم کتابه
امتیاز: 0 0
پاسخ:
اتفاقا خیلی هم گل دوس داریم. کتابم اگه فایلشو می خوای هدیه بدی ، قبول نیست
یکشنبه 5 مرداد‌ماه سال 1393 , ساعت : 21:51
اصلا و ابدا چنین جسارتی نمیکنم من. یعنی چه گل به گل بدیم در مورد کتاب هم چون ارتباط مجازی هست کتاب هم باید.. اصلا تو وکیل دختر مردمی؟
امتیاز: 0 0
پاسخ:
معلومه، تا تو باشی با کسی قهر نکنی
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.