X
تبلیغات
رایتل

لذات فلسفه اثر ارزشمند ویل دورانت

علی راد جمعه 12 اردیبهشت‌ماه سال 1393 @ 21:22 چاپ

نام ویل دورانت رو میشه گفت اول بار در کتاب های دبیرستان شنیدیم و بعدها در دروس عمومی مقطع لیسانس مرور شد. ویل دورانت و تاریخ تمدنش. منتها کتابی که به عنوان هدیه هفته ی کتاب میخوام براتون معرفی کنم کتاب "لذات فلسفه" ی ویل دورانت است. در یک جمله این کتاب فوق العاده است. از عشق گفته از آزادی زنان، از تاخیر در ازدواج و کلا مباحث اجتماعی و.. و چقد ساده در مورد مادی گرایی شرح داده.. کتابی هست که حتما باید در کتابخونه تون باشه در درجه ی اول. درجه ی دوم مهمتره و خوندن کتاب هست! من با مقدمه شما رو معطل نکنم و قسمت هایی از کتاب رو به عنوان معرفی براتون قرار بدم. نزدیکی متن رو با جامعه ی امروزی ایران دریابین. یه نگاهی هم به تاریخ چاپ کتاب داشته باشید:


رسم بر این است که طغیان شهوت را به دوره ی جوانی منتسب سازند ولی در حقیقت تا نیرویی در بدن است شهوت نیز پابرجاست...

چنانچه که گفتیم منشا تغییرات اخلاقی ما همان تاخیر ازدواج در اجتماعات کنونی است اما اگر بخواهیم علل شخصی را نیز ذکر کنیم پدران و مادران بیشتر از فرزندان در این باره گناهکارند.غرایز جوانان سالم است و زود می تواند تحت قید و بند درآید ولی پدران محتاط و مادران حسود برای زن دادن به فرزندشان نخست از درامد داماد می پرسند. خردمندی پدران در سنین متوسط در پول است، اینها هیجان های مرده ی خود را فراموش می کنن و نمی دانند که قلب جوانان ممکن است دلایلی داشته باشد که پیران از فهم آن ناتوان باشند. پس مخالف اخلاق در حقیقت نسل بزرگتر است که بی آنکه خیر نوع و اجتماع رو در نظر بگیرد به اوامر خردمندانه ی طبیعت بی اعتنا می مانند و در حقیقت خود مشوق سال های هرزه گردی و عیاشی می شود به خیال آنکه این سال ها به ازدواج سالم و تولید نسل قوی کمک خواهد کرد. پدران و مادرانی که دوراندیش تر هستند مسائل مالی را در برابر سعادت و سلامت افراد و اجتماع در درجه ی دوم اهمیت قرار می دهند، آنان با طبیعت همکاری می کنند و برای تسریع در ازدواج نوردیدگانشان فداکاری می نمایند. تا عمومیت یافتن این نظر باید گناه فساد اخلاق را به گردن بزرگسالان بگذاریم.


دیدگاه های این نوشته : 3
ایران ali
جمعه 12 اردیبهشت‌ماه سال 1393 , ساعت : 22:01
دمت گرم علی جان .

این مدل کتابا به نوعی غذاس روح هستند مخصوصا که با حال هوای ماجوونا هم سازگار باشن
امتیاز: 0 0
پاسخ:
دمت جیز..
یکی از کمبودهای من اینه که چرا بین اطرافیانم همصحبت مناسب پیدا نمیشه.. هستن منتها کم.. کل فامیلای پدری و مادری شاید 5 نفر باشن.. ولی خوندن چنین کتابی کمبودها رو پوشش میده و البت که غذای روح میشه بعده کار
شنبه 13 اردیبهشت‌ماه سال 1393 , ساعت : 20:15
سلام:)
این بخش از کتاب که خیلی خوب بود...
حتما میخونمش:)
الان چون نخوندمش نمیتونم غنی تر از این کامنت بذارم:)
سپاس فراواان واسه معرفی کتاب
امتیاز: 0 0
پاسخ:
درود
در حد اورانیوم 99 درصد باید صحبت کنی

خواهش
شنبه 13 اردیبهشت‌ماه سال 1393 , ساعت : 23:14
جدا ممنونم از معرفی این کتاب
در موردش بیشتر هم سرچ کردم و تو لیست خریدم قرار گرفت
من هم چیستی علم چالمرز رو پیرامون فلسفه علم بهتون پیشنهاد می دم البته اگر نخوندین!
امتیاز: 0 0
پاسخ:
خواهش
نه نخوندم ولی زیاد یونی چالمرز چرخیدم دی..
حتما میخونم
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.