X
تبلیغات
رایتل

مصاحبه با رتبه 9 در مهندسی فناوری اطلاعات 92

علی راد پنج‌شنبه 17 مرداد‌ماه سال 1392 @ 21:48 چاپ

با سلام لطفا خودتان را به طور کامل معرفی کنید و بفرمایید در کنکور کارشناسی ارشد چه رتبه ای را کسب نموده اید.


ضمن عرض سلام خدمت شما و همه داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد محمد صادق رفیعی هستم  متولد 1367 ورودی86 رشته ی علوم کامپیوتر دانشگاه سراسری دامغان که  رتبه 9 در مهندسی فناوری اطلاعات رو کسب کردم.


جناب آقای رفیعی برایمان بفرمایید به طور کلی چرا کارشناسی ارشد؟


فقط علاقه داشتم و الانم اگر شرایط پیش بیاد شاید تا مقطع دکترا هم ادامه دادم


از چه زمانی این تصمیم رو گرفتید؟


من از ترم 4 یا 5 لیسانس بود که تصمیم گرفتم ارشد شرکت کنم و اوایل میخواستم همون علوم کامپیوتر شرکت کنم ولی در انتها تصمیمم عوض شد و مهندسی فناوری اطلاعات شرکت کردم.


از چه زمانی هم شروع کردید به درس خواندن برای کنکور ارشد؟


به طور خاص از تیر شروع کردم به خوندم و از تجربیات سال گذشته ام که کنکور داده بودم استفاده کردم و دروسی رو که ضعیف بودم رو تصمیم گرفتم که کلاس شرکت کنم.


نحوه آشنایی شما با موسسه نصیر چگونه بود؟


سر جلسه ی کنکور پارسال با یکی از داوطلبین دیگر که صحبت می کردم ایشون گفتند که کلاسهای نصیر شرکت کرده بودند و خیلی از کلاسهایی که شرکت کرده بودند تعریف می کردند و بعد هم خودم با جستجوی اینترنتی که انجام دادم با موسسه نصیر بیشتر آشنا شدم و با مقایسه اساتید و شهریه های موسسات دیگر سرانجام نصیر رو انتخاب کردم

 

 چه کلاسهایی شرکت کردید و کیفیت برگزاری کلاسها در چه سطحی بود؟


مهندسی نرم افزار دکتر خلیلی فر و معماری کامپیوتر دکتر اجلالی رو شرکت کردم مهندسی نرم افزار که واقعا کمکم کرد در کنکور چون این درس ضریب 4 هم داشت و شاید یکی از دلایلی که رتبه ام خوب شد همین بود که این درس رو خیلی خوب زدم و معماری کامپیوتر رو هم با وجود اینکه خوب تست نزدم ولی کلاس دکتر اجلالی خیلی خوب بود چون هم تو درس خوندنم کلی تاثیر داشت  و هم در روحیه ام خیلی تاثیر مثبت داشت چون کلاس دکتر اجلالی طوری هست که به داوطلب آرامش و روحیه ی خیلی خوبی می دهد.


آیا به داوطلبان امسال هم شرکت در کلاس رو پیشنهاد می کنید؟


من پیشنهاد می کنم هر داوطلبی هر کلاسی رو فکر می کند ضعیف است کلاس شرکت کند ولی زیاد کلاس شرکت کردن هم خوب نیست چون تمام زمان داوطلب صرف کلاس رفتن می شود باید طوری برنامه ریزی کنید که اعتدال برقرار شود


برنامه درسی شما در دوره تابستان چگونه بود؟


تابستان کلاس معماری کامپیوتر رو شرکت کردم و در ترم پاییز کلاس مهندسی نرم افزار رو شرکت کردم.


من همه دروس رو با هم پیش می بردم ولی یک سری زمانها بود که به یک سری از دروس اولویت بیشتری می دادم البته به طور کلی درس ها برای من به سه دسته تقسیم می شدند یکسری درسهایی که خوب بلد بودم و یک سری درسهایی که تسلط کافی نداشتم و یک سری درسها که بهشون علاقه داشتم مثلا شبکه رو خیلی دوست داشتم و زیاد هم خوندم درسهایی مثل ساختمان داده و طراحی الگوریتم رو قوی بودم ولی درسهایی مثل مهندسی نرم افزار و زبان و گسسته و معماری کامپیوتر رو ضعیف بودم


به طور میانگین در این ایام روزانه چند ساعت درس می خواندید؟


معمولا آدمی نبودم که پای کتاب خیلی بشینم و سریع از پای درس بلند می شدم ولی در روز خیلی می خوندم البته تابستان خیلی فشار نمی آوردم و تقریبا روزانه به طور میانگین 6 ساعت مطالعه می کردم و هرچه جلوتر می رفتیم به مقدار مطالعه ام بیشتر و بیشتر می شد.


آیا در آن ایام استرس هم داشتید؟


استرس که همیشه هست ولی تو درس خوندنم تاثیری نداشت


آیا کنکور آزمایشی شرکت می کردید؟از تاثیر آزمون برایمان بگویید


خیلی تاثیر دارد هم می تواند تاثیر مثبت داشته باشد و هم تاثیر منفی خیلی ها هستند که مثلا نتیجه ی آزمون آزمایشی آنها خوب نمی شود و ناامید می شوند ولی من به رتبه کاری نداشتم و با امید به مسیرم ادامه می دادم هم اینکه باعث دوره شدن مطالب می شد و هم اینکه نقطه ضعف های خودم رو می شناختم.


آیا در آن ایام از درس خواندن خسته هم می شدید؟


یکی از صفات خوبی که دارم اینست که پشتکار دارم و هرچیزی رو که دوست داشتم سعی می کردم تا انتها مسیررسیدن به اون هدف رو برم که بعدا حسرت آن را نخورم در کنکور هم من اینچنین درس می خوندم با پشتکار و علاقه ی زیاد اعتقاد دارم وقتی انسان تصمیم به انجام یک کار می گیرد باید تمام تلاششو در جهت رسیدن به هدف انجام دهد.


در ماه پایانی و هفته آخر  چه برنامه ای داشتید ؟


بیشتر تست می زدم، تست زدن به نظر من خیلی در کنکور تاثیر دارد حتی من ساختان داده و طراحی الگوریتم و شبکه رو زیاد تست می زدم  و شاید بعضی تستها رو 3 یا 4 بار می زدم


هفته ی آخر هم تست می زدم و بعضی وقتها با دوستانم سر بعضی از تستها و روش حل آنها بحث می کردیم که این کار هم خیلی مفید بود. تستهای کنکورهای سال گذشته رو از سال 83 یا 84 رو تست زدم که خیلی تاثیر خوبی داشت قبلا هم عرض کردم که اینکه شما بتونید خوب تست بزنید خیلی تاثیر خوبی در نتیجه ای که خواهید گرفت دارد و به همین دلیل پیشنهاد می کنم داوطلبان بعد از تسلط درسی تا می توانند تست بزنند و حتی بعضی از تستهای زیبا و نکته دار را سه یا چهار بار حل کنند.


آیا خلاصه برداری انجام می دادید؟ به داوطلبان امسال توصیه می کنید؟


یک سری از درسها رو خلاصه برداری کردم و یک سری دیگر که منابع مرجع خوبی داشتند رو در خود کتاب علامت می زدم ولی بقیه دروس رو خودم خلاصه برداری می کردم و در ماه آخر هم دوره می کردم.بله خلاصه برداری کردن به داوطلب در ماه پایانی کمک بسیاری برای دوره کردن مطالب می کند.


از روز قبل و شب کنکور برایمان تعریف کنید چکار کردید؟


روز قبل از کنکور نه اصلا درس نخوندم


شب کمی استرس داشتم و یکم دیر خوابیدم ولی در کل راحت خوابیدم


از حال و هوای خودتان در سرجلسه کنکور برایمان بگویید


اول کمی استرس داشتم ولی سعی کردم که کنترل کنم استرسم رو و در روند کنکور هم تقریبا درگیر زدن تستها شدم و دیگر اصلا استرسی نداشتم


بعد از جلسه کنکور فکر می کردید چه رتبه ای کسب کنید؟


من که از سر جلسه کنکور بیرون آمدم واقعا فکر می کردم که کنکور رو خوب ندادم و به همه دوستانم هم گفتم که کنکور خوب نبود و یک یا دوهفته ناراحت بودم و بعدش سعی کردم فراموش کنم و به دنبال کار رفتم چون دیگر حاضر نبودم که دوباره برای کنکور بخونم چون تمام تلاشی که باید می کردم رو کرده بودم


روز اعلان نتایج کنکور کارشناسی ارشد رو برایمان تعریف کنید


صبح که جوابها اومده بود من سر کار بودم که دوستانم بهم پیامک می زدن و من هم جواب نمی دادم و همشون می گفتن که چرا نمیگی رتبه ات چند شده؟ ولی من هم اینترنت نداشتم و از طرفی دوست نداشتم کسی دیگر هم برایم ببیند برای همین صبر کردم تا رسیدم خونه و هیچ گونه استرسی هم نداشتم و حتی ذوق هم داشتم که نگاه کنم گرچه ته دلم احساس می کردم نتیجه اصلا خوب نیست و وقتی رتبه ام رو دیدم کاملا جا خوردم و خیلی خیلی خوشحال شدم و به تبع من خانواده ام هم خیلی خوشحال شدند.


ولی خوب این خوشحالی زیاد برایم طول نکشید و خیلی سریع برایم عادی شد.


چه توصیه ای برای دوستانتان که امسال داوطلب کنکور کارشناسی ارشد هستند دارید؟


تست زدن زیاد تلاش زیاد توکل و توکل و بعد هم دوباره تلاش


ضمن تشکر مجدد از حضور شما اگر صحبت پایانی دارید بفرمایید.


خداوند رو شاکرم به خاطر اینکه تمام چیزهای خوب برایم پیش اومد


و اینو ایمان دارم وقتی که خداوند می فرمایند شما تلاش کنید من جواب می دهم واقعا همین است اگر تلاش کنید برای هدف مطمئینا خداوند کمک می کند.


از خانواده ام پدر مادرم و همچنین خواهرم خیلی تشکر می کنم از استاد خلیلی فر و دکتر اجلالی به خاطر اخلاق خوبشون هم تشکر می کنم .

منبع:http://nasir.ir


دیدگاه های این نوشته : 1
دوشنبه 6 مرداد‌ماه سال 1393 , ساعت : 17:09
خوب گفتگو نکردی نه منابع رو پرسیدی نه هم درصدارو آخرشم که ننوشتی کجا قبول شد
امتیاز: 0 0
پاسخ:
من مصاحبه نکردم که..
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.