X
تبلیغات
رایتل

مصاحبه با رتبه 84 در کنکور مهندسی مکانیک کارشناسی ارشد 92

علی راد دوشنبه 14 مرداد‌ماه سال 1392 @ 17:00 چاپ

مصاحبه با رتبه 84 در کنکور مهندسی مکانیک کارشناسی ارشد 92 جواد جهانگیری

با سلام لطفا خودتان را به طور کامل معرفی کنید و بفرمایید در کنکور کارشناسی ارشد چه رتبه ای را کسب نموده اید.


من جواد جهانگیری متولد 67، فارغ التحصیل کاردانی رشته مکانیک از دانشگاه زاهدان و فارغ التحصیل کارشناسی ناپیوسته مهندسی مکانیک از دانشگاه صنعتی ارومیه با معدل 17 هستم که رتبه 84 در کنکور کارشناسی ارشد کسب کردم.


جناب آقای جهانگیری برایمان بفرمایید به طور کلی چرا کارشناسی ارشد؟


من اصلا برای مادیات و پیدا کردن کار کنکور ارشد ندادم چون درحال حاضر کار خوبی دارم ولی به دلیل علاقه به ادامه تحصیل در این کنکور شرکت کردم و اونقدر به رشته مکانیک علاقه دارم که از همین الان برای دکترا هم تصمیم گرفته ام که ادامه دهم


 از چه زمانی این تصمیم رو گرفتید؟و از چه زمانی هم شروع کردید به درس خواندن برای کنکور ارشد؟


میدونین یه مثل هست که میگه شما پنج متر جلوترو ببین رانندگی کن به 1000 متر جلوتر از خودت حتما میرسی یعنی اینکه فاصله های نزدیک در زندگی رو از دست ندهیم من سبک زندگیم همیشه این گونه بوده که حال رو از دست نمی دادم سعی میکردم که زمان حال رو خوب استفاده کنم و تمام چیزهایی که در زمان حال میخواهم بدست بیاورم به تبع اون آینده نیز خودش درست می شود.


من در دوره کارشناسی هدف گذاری کرده بودم که ارشد شرکت کنم برای همین در این دوره هر ترم 24 واحد اخذ می کردم و تابستان هم واحد گرفتم تا بتوانم کارشناسی ناپیوسته رو 3 ترم تموم کنم تا ترم آخر زمان برای کنکور کارشناسی ارشد داشته باشم. یعنی اینکه از ترم اول کارشناسی مسیر رو طوری طی کردم که برای کنکور ارشد مشگلی نداشته باشم.


من از مهر به طور خاص شروع کردم برای خوندن این کنکور البته تابستان هم کمی درس خوندم ولی فقط برای پیش زمینه بود خوندنم و به طور جدی از همون مهر شروع کردم.


آیا به نظر شما مهر ماه دیر نبود برای شروع درس خواندتان؟


نه من سبک خاصی درس می خونم و در خودم می دیدم که در مدت زمان کم میتونم به اون سطح از آمادگی مورد نیاز برسم و خدا رو شکر که رسیدم.


به طور میانگین در این ایام روزانه چند ساعت درس می خواندید؟


اوایل روزی 10 ساعت بعد روزی 12 ساعت و در انتهای آن دوران دیگر براحتی روزی 16 ساعت درس


می خوندم


قبل از طی کردن این مسیر آیا با کسی هم مشورت کردید؟


نه خودم به شیوه های درس خوندنم رسیده بودم من کتاب راجه روشهای درس خوندن و داشتن تمرکز، زیاد خونده بودم برای همین خودم خیلی از نکات درس خوندن رو بلد بودم و واقعیت تست زنی رو درک کرده بودم و مهم هم همینست که شما درنهایت یاد بگیرید که تست بزنید بدلیل اینکه اگر شما بخونید و بلد نباشید که تست بزنید با کسی که نخونده است فرقی ندارید من می دیدم کسانی که درس زیاد می خوندند ولی تست نمی توانستند بزنند و من دوست نداشتم جزو این دسته باشم که خیلی درس می خونند ولی قبول نمی شوند.


نحوه آشنایی شما با موسسه نصیر چگونه بود؟


با موسسه نصیر در نمایشگاه کتاب بود که آشنا شدم فکر کنم سال 90 بود که با این موسسه از طریق نشریه ای که پخش می کردند آشنا شدم و درون نشریه اساتید برتر موسسه و کلاسها معرفی شده بودند.


چه کلاسهایی شرکت کردید و این کلاسها چطور بودند؟


ریاضیات مهندسی با مهندس کریمی و ریاضی 1 2 و معادلات استاد آقاسی


خیلی کلاس های خوبی بودند این کلاسها به نحوی بودند که روی مطالب کلیدی خیلی تاکید می کردند و مطالبی که مهم نبودند رو زیاد مانور نمی دادند


در زمانی که شروع به درس خواندن کردید برای خودتان چه رتبه ای متصور شده بودید؟


من برای خودم رتبه ی یک رقمی هدف گذاری کرده بودم و مطمئن بودم که به اون می رسم


آیا کنکور آزمایشی شرکت می کردید؟از تاثیر آزمون برایمان بگویید


من کنکور آزمایشی شرکت نمی کردم و این امر بدلیل تفاوت خوندن خودم بود به این ترتیب که من مانند برنامه کنکور آزمایشی همه دروس رو پیش نمی بردم مثلا من یک درس رو کامل می خوندم و بعد می رفتم سراغ درس بعدی ولی برنامه ریزی کنکور آزمایشی به نحوی است که همه دروس با هم پیش می روند برای همین بود که من شرکت نکردم.که البته اصلا کار درستی نبود و شاید ضرر این کار رو هم دیدم به همه داوطلبان کنکور توصیه می کنم حتما در کنکورهای آزمایشی شرکت کنند.


آیا درسی رو هم حذف کردید؟


زبان رو حذف کردم به دلیل اینکه وقت کافی نداشتم و باید تو اون مقطع تصمیم می گرفتم و من هم زبان رو بدلیل ضریب یک داشتن حذف کردم.


آیا در ایام درس خواندن زمانی هم شد از ادامه دادن مسیر خسته بشوید ؟


نه اصلا خسته نمی شدم برای اینکه می دونستم در پایان نتیجه ی خوبی دارد و چون فقط دو سه ماه بود زیاد خسته نمی شدم و فقط درس می خوندم.


در آن ایام تفریح هم داشتید؟


ماه پایانی نه فقط درس می خوندم ولی درماه های قبلی شاید یک نصفه روز کمی تفریح می کردم.


در ماه پایانی و هفته آخر  چه برنامه ای داشتید ؟


می دونید که تاثیر این ماه خیلی بیشتر از ماه های قبل است بدلیل اینکه شما نزدیک کنکور شده اید و هم اینکه برای کنکور بهتر مطالب یادتان می ماند و همینکه توانایی تان برای درس خواندن افزایش پیدا می کند شما هرچه قدر هم که درتابستان تلاش کنید بهتر درس بخوانید ولی کیفیت درس خواندن در ماه پایانی بیشتر است


چهار پنج روز قبل از کنکور با زدن تست، مطالبی رو که خونده بودم دوره می کردم البته من تست تالیفی می زدم و اعتقاد دارم که تستهای تالیفی خیلی بهتر هستند بدلیل اینکه سئوالات احتمالی کنکور مشخص خواهند شد.


هفته پایانی فقط تست می زدم از همه نوع تست می زدم تست تالیفی تست سالهای گذشته ی کنکور و هم اینکه سئوالات و تستهایی که زمان خوندن دروس آنها را علامت زده بودم


از شب قبل از کنکور و همچنین سر جلسه کنکور برایمان بیشتر بگویید


شب براحتی خوابیدم و استرسی نداشتم. سر جلسه کنکور با دیدن سئوالات ریاضی کمی استرس گرفتم و اول خوب تست  نزدم شاید اگه همون اول ریاضی رو حذف کرده بودم و به سراغ دیگر تستها می رفتم نتیجه خیلی بهتری می گرفتم ولی خوب این اتفاق نیافتاد و سر سئوالات ریاضی کلی استرس گرفته بودم که روی پاسخگویی به سئوالات دیگر هم تاثیر گذاشت.


آیا بعد از اتمام کنکور تصور کسب ای رتبه  را داشتید؟


من از سر جلسه کنکور که بلند شدم میدونستم حداقله حداقل رتبه ام زیر 50 می شود و مطمئن بودم که کنکور رو خوب دادم.


از حال و هوای روز اعلان نتایج برایمان بگویید.  


زمان اعلان نتایج من دانشگاه بودم وقتی دیدم رتبه ام 84 شده سریع به درصدها نگاه کردم و وقتی دیدم جامدات 20 درصد زده بودم همون شب کلا حرکت کردم به سمت تهران و رفتم سازمان سنجش تا اعتراض بزنم ولی پس از پیگیریهای بسیار متوجه شدم که بخاطر استرس گزینه های درست رو اشتباه وارد کرده بودم به خاطر همین درصدی که فکر میکردم زده ام به دست نیاوردم و اینطوری رتبه ام کمتر شد.


اگر قبول نمی شدید چکار می کردید؟


باید خدمت می رفتم ولی دوباره می خوندم تا قبول شوم چون اتفاقی که افتاده رو دیگه نباید بهش فکر کرد باید به آینده امید داشت و دوباره تلاش کرد.


به نظر خودتان عوامل موفقیتتان چه مواردی است؟


تصمیم جدی و پشتکار ، من یک اعتقادی دارم و اون اینکه به نظرم آنسان باید مثل ذره بین عمل کند یعنی اینکه باید یک کانون متمرکز داشته باشیم و اون کانون یا هدف رو در حد سوزاندن روش متمرکز بشیم یعنی وقتی که یک هدف رو معین کردیم دیگر با تمام وجود روی اون متمرکز بشویم تا به اون هدف برسیم من خودم همیشه دوست دارم مثل ذره بین باشم و یک اعتقاد دیگری که دارم اینست که به نظرم تلاش مهم است نه پیروزی. اینکه شما تلاش خودتون رو بکنید کافی است و نتیجه اش نباید برایتون مهم باشد اگر پیروز شدیم که بهتر و اگر هم نشدیم که حتما قسمت نبوده.


چه توصیه ای برای دوستانتان که امسال داوطلب کنکور کارشناسی ارشد هستند دارید؟


از تجربیات رتبه های پارسال نهایت استفاده رو ببرن و به روش غلط خودشون تعصب نداشته باشند و بدونند که باید روش خوندنشون رو اصلاح کنند دیگر اینکه بعد از اینکه هدفشون رو تعیین کردند در راستای اون هدف با جدیت پیش بروند و کاری به نتیجه نداشته باشند مطمئن باشند که نتیجه ی خوبی می گیرند.


 صد در صد کنکور آزمایشی شرکت کنند و اشتباه من را تکرار نکنند چون یکی از عواملی که من در سر جلسه کنکور اشتباه کردم این بود که کنکور آزمایشی نداده بودم و باعث شد که تجربه نداشته باشم برای کنکور اصلی و کسی هم که در کنکور آزمایشی رتبه ی خوبی کسب می کند به احتمال 60 یا 70 درصد در کنکور اصلی هم رتبه ی خوبی کسب می کند.


ضمن تشکر مجدد از حضور شما اگر صحبت پایانی دارید بفرمایید.


من از زحمات استاد آقاسی واقعا تشکر می کنم و اون چیزی که ایراد کار من بود همون بود که کنکور آزمایشی شرکت نکرده بودم. همینطور از خانواده ام تشکر می کنم که تو این مدت منو کامل حمایت کردند طوریکه من فقط درس می خوندم و خانواده ام هرکاری می تونستن و از دستشون بر میومد برایم انجام دادند. با آرزوی موفقیت برای تمام داوطلبین کنکور کارشناسی ارشد

منبع:http://nasir.ir


دیدگاه های این نوشته : 2
دوشنبه 14 مرداد‌ماه سال 1392 , ساعت : 17:12
Fantastic!Thank you mr.Raad
امتیاز: 0 0
پاسخ:
خواهش امیرجان
دوشنبه 14 مرداد‌ماه سال 1392 , ساعت : 23:53
آقای راد نمیشه درصدای داوطلبا رو هم بذارین؟
امتیاز: 0 0
پاسخ:
نه چون مصاحبه کار من نبود
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.