X
تبلیغات
رایتل

اعلام نتایج- پاسخ- تحلیل آزمون ترمودینامیک3

علی راد چهارشنبه 1 شهریور‌ماه سال 1391 @ 20:32 چاپ

نتایج- پاسخ- تحلیل آزمون های ترمودینامیک3

پاسخ کلیدی:

1

2

3

1

حذف

2

3

شرکت کنندگان آزمون سوم:

خانم ها سپیده و نجوا، آقایان علی و حامد.R

نفر اول:

علی نایینی(سوال 5 حذف شد. از 6 سوال باقی مانده ایشون 3ص و 3غ)

تحلیل سوالات آزمون دوم:

بدون ویرایش تایپی..


1-متوسط/سوال کنکور 88 مهندسی مکانیک با اندکی تغییر در گزینه ها/از مثال های جریان گذراست/بکمک معادله پیوستگی و انرژی به تساوی زیر می رسیم

آنتالپی ورودی=انرژی درونی حالت دوم

از طرفی می دانیم حرارت مخصوص فشار ثابت بیشتر از حرارت مخصوص حجم ثابت است(اثبات ساده ای داره.. از روابط ترمودینامیکی هم میشه فهمید)

پس دمای حالت دوم بزرگتر از دمای ورودی هست و با توجه به نمودار منحنی اشباع، مافوق گرم داریم.


2-متوسط/ از سوالات کنکور مهندسی مکانیک دقیقا نمیدونم کدوم سال/6 عدد رو داده/QH/QL/TL/TH/ دمای سیال عامل  قسمت بویلر مثلا/دمای سیال عامل قسمت چگالنده مثلا/

برای برگشت پذیری خارجی کافیه دمای سیال عامل رو با دمای منابع گرم و سرد مقیسه کنیم که اختلافشون زیاده و برگشت ناپذیر خارجی

برای برگشت پذیری داخلی از مدل سیکل کارنو استفاده می کنیم. برای درک بهتر فرض می کینم سیکل یک نیر.گاه بخار هست و توربین و پمپ از نظر برگشت پذیری داخلی مشکلی ندارن.حال اگر تساوی زیر برقرار باشد(که برقرار نیست) سیکل از نظر داخلی برگشت پذیر است.

QH/TH=QL/TL

پس نه داخلی نه خارجی..


3-متوسط/تالیفی/نکته ی این سوال این بود که گرمایی که وارد مبدل حرارتی درجه پایین میشود نیز جز QH خواهد بود. اختلاف QH و QL میشود کار خالص و تمام. در چند مسئله آخر فصل ترمو ون وایلن به این موضوع اشاره شده..


4-ساده/تالیفی/فرآیند اختناق که فرآیند پایدار است(نیازی نیست در صورت سوال گفته شود پایدار..)

از معادله پیوستگی برای جریان های پایدار نتیجه میشه که دبی های جرمی ورودی و خروجی یکسان هستن/دبی جرمی برابر چگالی ضربدر دبی حجمی/از معادله ی حالت گازهای ایده آل:دما ثابت،R ثابت،نسبت فشار ها رو داده، پس باید چگالی تغییر کند(یعنی نباید ثابت بودن یا نبودن چگالی شما رو به شک انداخته باشد) و یه نسبت ساده..

روانشناسی گزینه ها:فرض کنید گزینه های تستی بصورت زیر است:

5/5-/6/7 

سریع 6 و 7 رو خط نزنید و نگید 5 درسته برای کنکور کارشناسی ارشد.. زمان کنکور لیسانس از این کارها زیاد می کردیم و اینگونه هم پیشنهاد میشد.. ولی طراحان کنکور ارشد به این موارد توجه نمی کنن

و حالت های مختلف دیگه..


5-دشوار/تالیفی/ سوال حذفی این آزمون ما بود چرا که هر 4 گزینه غلط هستن/

گزینه ی 1: خب اتاق که اول سرد میشه اما بعد از مدتی؟

QH همیشه بزرگتر از QL آخه در غیر این صورت ضریب عملکرد یخچال منفی میشه..هرگونه تلاش برای علامت گذاری QH و QL اهمیتی ندارد.. فرمول کار خودشو می کنه..

QH گرمایی که به اتاق داده میشه.. یخچال همچنان داره کار می کنه

QL هم سرمایی که به اتاق داده میشه.. در یخچال بازه هنوز..(لفظ گرمایی که از اتاق گرفته میشه صحیح تر است.. چرا که گفتن اصلا سرما نداریم.. سرما یعنی عدم گرما!) شما هر طور راحتترین..

گزینه ی 2:درسته که آب چشمه در تابستان خنک است منتها زمین در تابستان منبع سرد هست و منبع سرد گرما می گیرد..منظور از زمین سطح زمین نیست،منظور زیر زمین است..عمق های نزدیک چشمه هست..پس در اوج گرمای تابستان سعی نکنید این موضوع رو با لم دادن روی آسفالت داغ امتحان کنید!کافیه همین شهریور یه سر برین زیر زمین های و آثار باستانی استان یزد..ذهنتان دیگر سمت هسته و جبه ی زمین و انرژی زمین گرمایی و زلزله اخیر آذربایجان و..نرود

گزینه ی 3:از مدل سیکل کارنو استفاده کنیم باعث افزایش بازده میشه.. و از بحث مقایسه سیکل های ایده آل و واقعی به این نتیجه می رسیم که برای سیکل های واقعی هم اینگونه هست.. 

سیکل کارنو عملی نیست فقط یک مدل هست..تلاش برای رسیدن به بازده سیکل کارنو ادامه دارد.. بازده سیکل کارنو 100 درصد نیست..

گزینه ی 4:رانش جرم ورودی و خروجی برابر است..ما با حالت پایدار کار داریم چون ممکنه وسیله ی معروفی مث کمپرسور(که بع عنوان وسیله ی حالت پایدار میشناسیم) کار کنه ولی حالتش پایدار نباشه.. کار مرزی، کار ناشی از حرکت مرزها که در تحلیل جرم کنترل داشتیم و نمونه بارزش کار سیلندر پیستونی بود و کار جریان همه یک مفهوم رو می رسون و یکی ان.


6و7-متوسط و ساده/از موسسه ماهان/تمارین آخر فصل ترمو ونوایلن رو اگه حل کرده باشین معمولا سرعت ورودی رو ناچیز در نظر می گیره.. اگر در تستی اشاره نشد شما صفر در نظر بگیرید(جز فرض های معقول هست) نیاز چندانی هم به ماشین حساب نبود. 13 ضربدر 46 که میشه 598 که 600 در نظر می گیریم و تقسیم بر 3..

نکته ی این سوال ضرب حجم مخصوص فشار ثابت در 1000 بود تا به ژول بر ... تبدیل بشه


دیدگاه های این نوشته : 3
چهارشنبه 1 شهریور‌ماه سال 1391 , ساعت : 21:01
ممنون
خیلی متاسفم خیلی خیلی بد داده بودم،بی مورد بد دادم
:(
انشالا آزمون های بعدی بهتر باشم
امتیاز: 0 0
پاسخ:
خواهش می کنم
انشالا
پنج‌شنبه 2 شهریور‌ماه سال 1391 , ساعت : 02:15
آقا نیمروهه خیلی چرب بود ما گیج بودیم اصن به 6 و7 که فک نکردیم راجع به اختناق هم ذهن خواب آلود ما دبی جرمی رو لحاظ کرد!
اما راجع به سؤال 5 حرف دارم حالا بعدا میگم الان خواب داره میکشدم...
امتیاز: 0 0
پاسخ:
اوکی
پنج‌شنبه 2 شهریور‌ماه سال 1391 , ساعت : 22:22
کار برگشت پذیر و اکسرژی رو درک نمیکنم. چرا؟؟؟
اصلن تا حالا سوال اومده از این بخش به طور مستقیم....
امتیاز: 0 0
پاسخ:
من سعی می کنم بعده آزمون چهارم چند پست در این مورد براتون بذارم
آره اومده البته اگزرژی خودش یه درسه..
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.