X
تبلیغات
رایتل

مدیریت زمان با تکنیک Time Boxing

علی راد جمعه 16 اردیبهشت‌ماه سال 1390 @ 00:03 چاپ

برای این‌که کاری را انجام بدیم می‌تونیم سخت کار کنیم تا کار تموم بشه. یا این‌که کار رو به فعالیت‌های کوچکتری تقسیم کنیم و برای هرکدام محدوده زمانی مشخص کنیم. Time Boxing روشی است که بیشتر توسط مهندس‌های نرم‌افزار برای انجام کارها استفاده می‌شه اما بصورت عمومی به‌عنوان یک روش مدیریت زمان هم مطرح شده.

یکی از مشکلاتی که بسیاری در مدیریت زمان روزانه به آن دچار می‌شوند اینه که تصمیم می‌گیرند کاری را انجام بدهند و هیچ ایده‌ای ندارند که زمان تخمینی انجام کار چقدر است. این موضوع باعث می‌شه که شما زمان زیادی را برای انجام کار صرف کنید، در زمان انجام کار تمرکز خود را از دست بدهید و در نهایت دچار خستگی از کار شوید. Time Boxing به شما کمک می‌کنه تا بتونید برای یک کار محدوده های زمانی کوتاه تعریف کنید. مثلا برای ۳۰ دقیقه روی کار مشخصی متمرکز شوید و آن را به بهترین نحو ممکن انجام بدهید. سپس برای کار بعدی به همین شکل یک محدوده زمانی دیگر تعریف کنید و کار را انجام بدهید.

این روش برای کسانی که دچار اختلال تمرکز یا ADD هستند هم روش بسیار مناسبیه. به این دلیل که می‌توانند با این سبک کار در زمان‌های کوتاه میزان تمرکز خود را افزایش بدهند.

آیا Time Boxing مجموعه‌ای از تکنیک‌هاست که باید یاد گرفت؟

نه Time Boxing به همین سادگی است که توضیح دادم. فقط کافی است کارها را به ترتیب اولیت مرتب کنید و برای انجام هرکدام زمان محدود تعیین کنید.

آیا برای اجرای روش Time Boxing به ابزار خاصی نیاز است؟

نه. اگر شما از آن دسته از افراد هستید که وقتی کاری را انجام می‌دهید در آن غرق می‌شوید (Hyper Focus هستید) بهتر است از یک تایمر برای اعلام پایان زمان کار استفاده کنید. بعضی از افراد وقتی درگیر کاری می‌شوند گذشت زمان را احساس نمی‌کنند و این ممکن است بر کیفیت کاری آنها تاثیر بگذارد.

بعضی از کارها تمامی ندارند. Time Boxing برای این کارها مفید است؟

تمام نشدن یک کار ممکن است به دلیل کمال گرایی شخص باشد. افراد در این شرایط از نتیجه کار راضی نمی‌شوند و همیشه در حال ادامه دادن کار هستند. Time Boxing کمک می‌کند تا برآوردی از میزان کار انجام شده در اختیار شخص قرار بگیرد و اهداف ملموس و دستیافتنی برای کار تعریف کند.

آیا Time Boxing به خوشحالی آدم کمک می‌کند؟

بله. خیلی از افراد در پایان روز کاری خود وقتی احساس می‌کنند به دستاوردی نرسیده‌اند احساس خوبی ندارند. Time Boxing به شما کمک می‌کنه تا در طول روز دستاوردهایی داشته باشید و پیشرفت خود را بصورت ملموس ببینید و خوشحال باشید.

آیا Time Boxing به افزایش میزان تفریح کمک می‌کند؟

بله. این روش به شما کمک می‌کند تا برنامه‌ریزی زمانی مناسبی برای روز کاری خود داشته باشید و در پایان ساعت کاری خود بیشتر کارهایی که باید را به سرانجام رسانده باشید. در این شرایط شما می‌توانید با خیالی راحت با دوستانتان قرار بگذارید، سینما برید، در رستوران غذای مورد علاقه خود را بخورید، شنا کنید، پیاده‌روی کنید، از خواندن اخباری مثل کتک خوردن زن نیکولاس کیج توسط نیکلاس کیج در تاکسی لذت ببرید، سریال‌های مورد علاقه خود را دنبال کنید، کتاب بخوانید یا هر آن کاری که شما اسم تفریح روی آن می‌گذارید را انجام بدهید.

اگر این دلایل برای قانع شدن شما کافی است، همین حالا این سایت رو ببندید و برید از الان با همین روش کار کنید.
منبع: وبلاگ آقای امیر مهرانی http://thecoach.ir 

قبلا اشاره ای در مورد "حالت فرا تمرکز" داشتم. اتفاقا یکی از پست های وبلاگ آقای مهرانی در همین مورد هست. پیشنهاد می کنم حتما از این وبلاگ مفید بازدید کنید.


دیدگاه های این نوشته : 0
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.