X
تبلیغات
رایتل

می خواهم رتبه 1 کنکور باشم

علی راد پنج‌شنبه 23 اردیبهشت‌ماه سال 1389 @ 23:56 چاپ

رتبه 1کنکور شدن تا مادامی که به شما انگیزه و انرژی می‌دهد خیلی خوب و کمک کننده است. ولی اگر این ایده شما را نگران می‌کند. تحت فشار می‌گذارد یک عامل بازدارنده در موفقیت شماست.
گاهی شما معیارهای بالایی برای موفقیت دارید. می‌خواهید در همه ی دروس 100 درصد باشید یا به زور رتبه‌ ی یک کنکور باشید. یا به طور افراطی می‌خواهید هر تلاش و کاری که می‌کنید بی عیب و نقص باشد. فکر می‌کنید که باید آدم خاصی باشید تا مورد پذیرش و توجه دیگران قرار بگیرید یا می‌خواهید هر چیز و هر کسی را که با آن سرو کار دارید از معلم، مشاور، پدر و مادر و .... همه کامل و بی عیب و نقص باشند. اگر این طور فکر می‌کنید شما یک کمال ‌گرا هستید. کمال‌ گرایی یک ویژگی شخصیتی است و دو نوع منفی و مثبت دارد نوع منفی آن در جوانی آشکار می‌شود و بازدارنده است که در ورزش‌کاران و دانش آموزان شایع‌تر است.و متأسفانه دانش آموزان تیزهوش و مستعد را بیش تر اسیر خود می‌کند. کمال‌گرایی شما را به نقاط ضعف‌تان و دیگران حساس می‌کند. فکر می‌کنید همیشه باید موفق باشید چون معیارهای بالایی برای موفقیت‌تان در نظر می‌گیرید اگر به آن‌ها دست نیابید، خودتان را شکست خورده می‌دانید و شکست را عیب و نقص، نه طبیعت پیشرفت! به همین خاطر از شکست و بازنده بودن سخت می‌ترسید و ناخودآگاه به خاطر ترس از کامل نبودن در عمل از شرکت در امتحانات بزرگ مضطرب می‌شوید همین ترس گاهی شما را به انفعال و کم‌ کاری می‌کشاند.کمال‌گراها چون کارهایی را که انجام می‌دهند کامل نمی‌دانند هیچ وقت از کار کردن خود لذت نمی‌برند خودشان را توانا نمی‌بینند و به توانایی خود اطمینان ندارند خودشان را ناقص می‌دانند و دوست ندارند. کمال گراها به عزت نفس خود لطمه می‌زنند.کمال گراها جزیی نگرند. به خود و دیگران سخت می‌گیرند. خیلی زود دلسرد می‌شوند بابت ضعف‌های طبیعی خود احساس گناه و خجالت دارند. آن ها درک نمی‌کنند که انسانی‌ترین خصلت انسان، محدودیت اوست. باید بپذیرید یک ایده آل و آرزو مانند
رتبه 1کنکور شدن تا مادامی که به شما انگیزه و انرژی می‌دهد خیلی خوب و کمک کننده است. ولی اگر این ایده شما را نگران می‌کند. تحت فشار می‌گذارد یک عامل بازدارنده در موفقیت شماست. فراموش نکنید معمولاً هر چه فاصله آن چه که هستید با آن‌چه که می‌خواهید، بیش‌تر باشد، تنش بیش‌تری را تجربه خواهید کرد.
چرا کمال گرا شدیم؟   

کمال گرایی ممکن است دلایل گوناگونی داشته باشد ممکن است
1. معلمانی داشته‌اید که برای افرادی که نمره ی 20 می‌گرفتند ارزش قایل بودند به نفرات اول و ممتاز کلاس جایزه می‌دادند و دیگران را به حساب نمی‌آوردند آن‌ها به شما یاد دادند که باید ایده آل باشید.
2. گاهی هم باورهایی که در ذهن‌تان دارید موجب کمال گرایی شما می‌شود. آن وقت که می‌خواهید مورد تأیید و تحسین اطرافیان و اقوام و معلمان‌تان باشید. یا وقتی بیش از اندازه از مشکلات و اشتباه کردن و شکست می‌ترسید یا موقعی که خود را اسیر باید و نبایدهای عجیب و غریب و کلیشه‌ای کرده‌اید و هیچ انعطافی هم ندارید.
3. شاید به احتمال زیاد پدر و مادری کمال گرا، سخت‌گیر یا دیکتاتور داشته‌اید که تفاوت توانایی خود و فرزندشان را نمی‌بینند و با فشار و سخت گیری می‌خواهند که شما بزرگ باشید بی عیب و نقص این والدین نه تنها موفقیت خود را نادیده می‌گیرند بلکه موفقیت‌ها و پیشرفت شما را هم دست کم می‌گیرند یا آن را نمی‌بینند بدین ترتیب سفیر سخت‌گیری و ایده آل بودن را در وجودتان به ارث می‌گذارند حالا این سفیر در نوجوانی و جوانی به یک قاضی مبدل شده است که به قضاوت خوب و بد کارهایتان نشسته و به شما می‌گوید این کار و آن کار عالی نیست، تو نمی‌توانی و.....
چه باید کرد؟

برای خاموش شدن از کمال گرایی،
اول: باید باور کنید که این ویژگی را تا حد زیادی می توان تعدیل کرد.
دوم: خودتان را جستجو و بررسی کنید ببینید علت کمال‌گرایی‌تان چیست؟
سوم: روی افکار و باورهای خود تأمل کنید برای خلاص شدن از باورهای کمال گرایانه باید شجاعت ناقص بودن را تمرین کنید هر وقت این قاضی ذهن‌تان می‌گوید "نه" شما همان کار را، حتی ناقص انجام دهید پس از مدتی این قاضی بیکار خواهد شد.
چهارم: از طرفی مراقب روابط خود باشید با دوستان و افراد کمال گرا، که کمال گرایی را در شما تشدید می‌کنند نشست و برخاست کم‌تری داشته باشید.
پنجم: کارنامه داوطلبان موفق را جلوی خود بگذارید خواهید دید آن ها هم همه ی نمرات‌شان 100 نیست آن ها تنها با یک هارمونی مناسب از نمرات نه با نمرات عالی در هر درس موفق به کسب رتبه برتر شده‌اند.
ششم: باید پدر و مادرتان به گفت‌گو بنشینید یا از مشاوران به عنوان میانجی کمک بگیرید که آن‌ها را آگاه کنند. که تربیت سخت‌گیرانه چه بلایی به سر شما می‌آورد.
هفتم: کمال گراها همیشه به دنبال چیزهایی هستند که ندارند و آن چه که دارند نمی‌بینند یا قدر آن را نمی‌دانند اگر درسی را 80% بزنند به این که به اندازه 80% می‌دانند فکر نمی‌کنند به 20درصدی که ندارند فکر می‌کنند. همیشه چیزهایی را که دارید ببینید و از آن ها لذت ببرید قدر توانایی‌ها، خوبی‌ها، امکانات و هر چه را که دارید بدانید.قانع بودن را تمرین کنید  

منبع: http://www.civil-eng.ir