X
تبلیغات
رایتل

قانونهای مدیریت زمان

علی راد شنبه 14 فروردین‌ماه سال 1389 @ 19:55 چاپ

قانون پیچیدگی: پیچیدگی هرکاربرابراست =( تعداد مراحل آن کار به توان 2 ) پس هر چه تعداد مراحل کاری کمتر باشد راحت تر انجام می گیرد.فرض کنید با کسی تماس می گیرید چون تعداد مراحل کار یکی است در نتیجه پیچیدگی آن برابر 1 است اما اگر این کار را به شخص دیگری واگذار نمایید کار را دو مرحله ای کرده اید(1- واگذاری کار2- تماس از طریق شخص دوم) در نتیجه پیچیدگی کار می شود 2 به توان 2=4 . یعنی امکان افزایش زمان هزینه اشتباهات یا بد فهمی از 1 به 4 افزایش پیدا کرده است!

قانون 10 به 90: اولین 10 درصد زمانی را که صرف برنامه ریزی کارتان می کنید 90 درصد در انجام دادن کارتان صرفه جویی می کند.  

اصل پارتو (قانون 80 به 20) : فرض کنید با تلاش و فعالیت خود کاری را انجام داده اید و به نتیجه رسیدید. پارتو می گوید 80 درصد از نتیجه ی بدست آمده بواسطه ی 20 درصد از فعالیت (پربازده) شما است و 20 درصد از نتیجه ی بدست آمده بواسطه ی 80 درصد از فعالیت (کم بازده) شما است. پس مهم این است که ابتدا در انجام هر کاری 20 درصد فعالیت پر بازده را شناسایی کنید ودر مواقع لزوم آن 80 درصد کم بازده را حذف کنید.  

قانون تکانه ی (اندازه حرکت) موفقیت : در فیزیک دبیرستان قانون تکانه را خواندیم : زمان × نیرو = تکانه. این قانون می گفت اگر یک نیروی اولیه به جسمی که روی سطحی قرار دارد وارد کنیم آن جسم تا زمانی (بدون اعمال نیرویی دیگر از ما) تا اندازه ای به حرکت خود ادامه خواهد داد.حال قانون تکانه ی موفقیت (که از همان قانون فیزیکی الهام گرفته است) می گوید: گرچه ممکن است انرژی زیادی برای غلبه بر بی حالی در شروع کار احتیاج داشته باشید ولی وقتی شروع کردید نیاز چندانی به این انرژی نخواهید داشت.

قانون افزایش بازدهی : خوب دقت کنید این قانون می گوید هر چه بیشتر توجه خود را روی کارهای معدودی متمرکز کنید که وقتتان به بهترین نحو صرف آنها می شود درآینده زمان کمتری صرف هر کدام از آن کارها می کنید. 
قانون کارایی جبری: هرگز برای انجام دادن همه ی کار ها وقت کافی وجود ندارد اما برای انجام دادن مهمترین کار ها همیشه وقت کافی هست.
پی نوشت: امروز متوجه شدم یکی از قانونهای مدیریت زمان که قبلا در وبلاگ قرار داده بودم در مجله ای چاپ شده است.منبعش را نوشتند: "کتاب قورباغه را بخور" اثر برایان تریسی  

نکته ی جالب این بود که آن قانون در دو کتاب"کانون تمرکز" و "مدیریت زمان" برایان آمده است نه...