X
تبلیغات
رایتل

جعبه یادگیری لایتنر(جی 5) - 1

علی راد دوشنبه 16 شهریور‌ماه سال 1388 @ 16:43 چاپ

جعبه یادگیری لایتنر (جی 5 – (G5 ابزاری است برای به خاطرسپاری مطالب با رعایت اصول مدیریت زمان. روشی قدرتمند به معنای واقعی. بدون شک افرادی که از جعبه یادگیری لایتنر استفاده می کنند(بویژه برای کنکور) یک گام بزرگ از افرادی که از این ابزار استفاده نمی کنند٬جلو می افتند. دوستان کنکوری آیا اجازه می دهید رقبایتان با استفاده از این روش به راحتی از شما جلو بزنند! مطالب زیر از دفتر برنامه ریزی قلم چی می باشد.

جعبه ی یادگیری لایتنر:

این وسیله که توسط محقق اتریشی "سباستین لایتنر" طراحی شده است٬ مطالب را از حافظه ی کوتاه مدت شما به حافظه ی بلند مدت شما منتقل می کند.این کار به گونه ای انجام می گیرد که شما احساس یک تفکر سخت یا تکرارهای خسته کننده نخواهیدکرد .

اگر انسان یک مطلب یا مفهوم را به خوبی فراگیرد٬ بعد از یک روز تا یک هفته تقریبا 45 درصد آنرا فراموش می کند و بعد از یک ماه ۸0 درصد آن فراموش می شود. به این ترتیب فقط 20 درصد مطالب وارد حافظه ی بلند مدت می شود. جعبه یادگیری لایتنر برنامه را به گونه ای تنظیم می کند که با بیشترین تکرار در قسمت خطرناک منحنی فراموشی٬ مطالب به حافظه ی دراز مدت منتقل شود.

آزمایش اسکینر می گوید:"هرگاه بلافاصله بعد از هر عملی پاداش دریافت شود٬ باعث تشدید آن عمل می شود".از این خاصیت در جعبه یادگیری لایتنر استفاده شده است.یعنی هر بار که چیزی را یاد می گیرید به قسمت بعدی می روید و همین باعث می شود دائما از آن با تمایل قلبی استفاده کنید.

جعبه یادگیری لایتنر از تکرارهای غیر ضروری جلوگیری می کند. به عبارتی دیگر شما برای اینکه مطلبی را از حافظه ی کوتاه مدت به حافظه ی بلند مدت منتقل سازید٬ نیازمند تکرارهای مکرر هستید. اما وقتی یک صفحه را برای چندمین بار مطالعه می کنید٬ مطالبی را که بلد هستید مجددا می خوانید درصورتیکه دیگر لزومی به تکرار آن نیست وتکرار بی جهت آن باعث اتلاف وقت٬ انرژی٬ بی حوصلگی و در نتیجه دلزدگی شما می شود. اما جعبه یادگیری لایتنر فقط مطالب چموش و رام نشدنی را شکار کرده و ما را وادار به تکرار آن می کند.(این است مدیریت زمان)

ساختن جعبه یادگیری لایتنر و نحوه ی استفاده از آن بزودی در پستی دیگر.