X
تبلیغات
رایتل

مدیریت زمان و مرگ

علی راد شنبه 27 تیر‌ماه سال 1388 @ 23:38 چاپ

در کتاب "کانون تمرکز" نویسنده ی کتاب (برایان تریسی )سوالی را مطرح کردند که به نظرم خیلی جالب و کاربردی آمد. ایشان پرسیدند: "اگر قرار باشد 6 ماه دیگر از این دنیا بروید از زمان خود چگونه استفاده می کنید؟"

هر یک از ما در هر سنی که هستیم می توانیم این سوال را از خود بپرسیم. البته جواب ها متفاوت خواهد بودبستگی به خیلی چیزها دارد. به عنوان مثال: گذشته ی شما٬ اعتقادات شما٬ وضعیت فعلی زندگی شما و...

من که سریع کارها را به 4 بخش تقسیم کردم. ترتیب میزان اهمیت و فوریت کار ها:

1-      مهم و فوری-  مهم و غیر فوری - فوری و غیر مهم - نه مهم و نه فوری

2-    وقتی لیستی از کارها را تهیه کردم دیدیم بهتر است کارهای بخش 3 و 4 را در کل حذف نمایم. کارهای بخش 1 که جای خود دارند و کارهای بخش 2 گرچه غیر فوری هستند اما در این زمان اندک (6ماه) فوریت پیدا می کنند و خود به خود در بخش 1 قرار می گیرند!

3-    حال اگر قرار باشد هر یک از شماها این سوال را از خود بپرسد چه جوابی خواهید دادچقدر به مسائل معنوی و چقدر به مسائل مادی توجه می کنید.فکر کنم موردی که در جواب همگی افراد مشترک خواهد بود این است: کاهش اهمیت پول! امتحان کنید. جالب است هر چه این مدت را کاهش دهیم به همان نسبت کمتر به کسب درآمد فکر می کنیم.( البته موضوع کسب درآمد والدین برای رفاه فرزندان را در نظر بگیرید.)

بیا که قصر امل سخت سست بنیاد است/ بیار باده که بنیاد عمر بر باد است